Old website — for up-to-date microsite click on zby.cz below

Nemůžete spát? Pár tipů jak rychle usnout

Tady je pár tipů, které úspěšně používám, když nemůžu dlouho usnout. Nespavost je velkým problémem související s našimi dny plných stresu. Zdravý spánek je nutný nejen pro správné fungování mozku, ale též ve spánku tělo odbourává tuky.

Toto jsou pouze babské rady, :) pokud máte problémy s usínáním můžete zkust vyhledat odborníka nebo navštívit zdarma spánkovou laboratoř.

Update 11/2010: Narazil jsem na server dobry-spanek.cz, kde především můžete poprosit o radu lékaře.  Zde v komentářích vám mnoho pomoct nemůžu.

1. jděte spát, jen když jste opravdu unavení

To omezí čas, který strávíte v posteli jen ležením, ovšem důležitější je bod 4.

2. pokud nemůžete usnout 20 minut, dělejte něco nudného, dokud nejste ospalí

Třeba čtěte dokola návod na používání ledničky, avšak nebuďte na intenzivním světle, to mozek mate.

3. nedávejte si šlofíka

Tím zajistíte, že jste večer opravdu unavení.

4. choďte spát každý den ve stejnou dobu a ve stejnou dobu též vstávejte

Dobré dodržovat i o víkendech, jakmile si tělo uvykne stejném rytmu, budete se cítit líp.

5. čtyři hodiny před spánkem necvičte, nepožívejte cofein, nikotin

Fyzická námaha pomáhá usnout lépe než ta z mozkové aktivity. Pravidelné cvičení se pro dobrý spánek doporučuje, avšak důležité je načasování. Cvičení pozdě odpoledne nebo večer může usínání narušovat.

Kofein je v kole, kafi nebo některých lécích. Stejně tak černé nebo zelené čaje obsahují tein. Obojí podporuje mozkovou aktivitu. Alkohol naopak může pomoct usnout, může ale také způsobit probouzení v průběhu noci.

Opakem jsou bylinkové čaje - například meduňka by měla utlumovat.

6. vytvořte si rituál před spaním

Je důležité dát svém tělu signál, že teď je čas zpomalit a jít spát. Poslouchejte relaxační hudbu, čtete něco příjemného třeba 15 minut, dejte si hrneček uklidňujícího čaje, zkuste nějaké uvolňující cvičení.

7. používejte postel pouze na spaní, ne na práci

V průběhu dne se  v posteli nedívejte na televizi, nepracujte v ní nebo nečtěte. Tak tělo pozná, že postel je na spaní.

8. horkou sprchu/vanu si dejte 90 minut před spaním

Horká sprcha zvedne vaši tělesnou teplotu, ale je to právě pokles teploty, který může způsobit, že se cítíte ospalí. Stejně tak může fungovat i studená voda, ale ta v důsledku spíše rozproudí krev a zjitří smysly.

9. spěte v pohodlné a útulné ložnici

Teplý pokoj může být nepříjemný. Naopak se doporučuje chladnější čerstvý vzduch okolo 18°C a dost přikrývek, aby vás udržely v teple. Ráno vás může rušit světlo, proto se hodí nějaké zatemnění. Pokud vás ruší hluk, pomůžou špunty do uší nebo “bílý hluk” - třeba větrák.

10.  ráno se vystavte slunečnímu svitu

Hned jak se ráno probudíte, vystavte obličej na 10 minut slunci. Tím pomůžete tělu správně nastavit biologické hodiny.

11. pozdě v noci příliš nejezte

Trávicí trakt se prokrví  a tělo získá hodně energie, kterou ale už nechcete využít. Zase ale nechoďte spát s úplně prázdným žaludkem.  Třeba hrníček teplého mléka může být to pravé.

12. zkuste zklidnit své myšlenky

Když nemůžete usnout třeba po náročném dni, jedou vám v hlavě myšlenky na plné obrátky. Pokuste se proud myšlenek utnout, třeba i známým počítáním oveček. Když budete mít v hlavě absolutní prázdno, tak nejspíš přijde spánek.

Inspirováno z www.stanford.edu/~dement/howto.html

——-

Já sám mám zkušenost, že nejlíp se mi usíná ve stanu třeba na puťáku. Tam se dobře snoubí několik příhodných vlivů: fyzická námaha, spát se jde těsně po setmění a v okolí klid a čerstvý chladný vzduch. Vzal jsem si z toho poučení a v běžném životě se snažím především: každý den nějak cvičit (zaběhat si na 20 minut je časově nejlepší) a chodit spát stejně - to mi asi dělá největší problémy :-)

Ať se vám dobře usíná, Pavel Zbytovský

2 komentáře k “Jak dobře usnout?”

 1. Spáč says:

  Hezký návod. Mohlo by to zabrat - asi to zkusím. Míval jsem trochu problém se spaním. dík

 2. Sabča says:

  Mne pomaha dat si kotniky pred spanim do ledove vody a pocitani ovecek nebo se musim hooodne napit! Ale upozornuji vas ze ty kotniky kdyz date do ledove vody tak budete hoodne tvrde spat tak se nemusite rano na budika zbudit.. Me mamka musela tahat t postele :D

 3. saby says:

  jednou se mi povedlo prostě mrknout a bylo ráno, jde se to naučit, nevíte někdo proč se to stalo?

 4. saby says:

  za tím “jde se to naučit” měl být otazník.

 5. Petra says:

  Já taktéž nemohla spát, jsou to muka. Ale naštěstí existuje marihuana. Navíc různé odrůdy. Mě to vyřešilo nespavost a nechuť k jídlu. Pravda je, že se to nesmí přehánět:). Jako lék je marihuana nenahraditelná. petra.zlatnikova@seznam.cz

 6. neznam says:

  mne pomuze kdys treba si dam mliko a med nebo se ani nehnout xDD

 7. irena says:

  nejvíce mě zaujal bod 10. Sluníčko nevidím ani v léte, natož ted.

 8. DuchyCZ says:

  skuste po 30 minutach snazeni usnout zadrzet co nejdele dech , nez znovu vydechnete uz spite a pak dychate automaticky

 9. Honza says:

  DuchyCZ: to se mi nějak nezdá, dneska to vyzkouším a uvidím :-)

  U mě funguje to chodit spát a vstávat +/- ve stejný čas, ať je pracovní den nebo víkend, svátek apod.

 10. Petr says:

  No asi těžko můžu spát každý den ve stejnou dobu když jeden týden mám ranní a další odpolední, to znamená že před ranní musím být do 21 hodin v posteli no ale před odpolední to v devět nestihnu když jsem ještě v práci

 11. Clutwo says:

  Zkuste si namočit kapesník do chloroformu, párkrát se z něho nadechnout a spíte jak nemluvňátka ;-)

 12. jsjsjs says:

  ja chci chloroform najdu ho v lekarne?:D

 13. Barča says:

  Mě taky nejvíc zaujal bod 10, na druhou stranu vstávám docela brzo, a většinou, především teďka v zimě, je ještě totální tma jak v pytli.
  A nespavost dost dobře znám, je to fakt řehole. Ono ani to důsledný dodržování spánkový hygieny nemusí udělat zázraky. Někdy to prostě nejde, a holt můžete dodržovat všechny body, a ani tak to nepůjde.

  Hodně dobrých článků (teda pro ty, které to téma fakt zajímá) je na portálech http://nespavost.net a http://www.dobry-spanek.cz. To jsou portály 100% bez prodávání a reklam, a taky tam mají poradny, ve kterých opravdu odpovídají doktoři. Od Milana Nakonečnáho knížka Nespavost, která vyšla v nakladatelství Portál - taky super zdroj informací. Na druhou stranu, kdo se běžně pohybuje v knihovně, doporučila bych spíš si něco půjčit. Portál je tak trošku manufaktura na popularizovanou lékařskou literauru, a podle toho taky vypadá cena.
  Někdy má dobré info umístěný i obchod s matracemi. Například dormeo tuším, a nebo http://www.kralovske-spani.cz/blog ale člověk se musí smířit s tím, že taky prodávají matrace.

  Jinak kdyby se o tom chtěl někdo pobavit, ráda poradím na mailu - beruska.dockalova@seznam.cz
  mám toho opravdu hodně za sebou, včetně léčby psychofarmaky a různé alternativní směry

  čustě a mějte se

 14. greenpleasure says:

  Dobře se zhulit a pak se spí dobře..:DDD

 15. Martina says:

  Dobrý den je mi teprve 11 let,nemůžu usnout!! přečetla jsem si návod :-) a teď to jdu zkusit ;-) pak Vám napíšu :-)

 16. michalůakls says:

  Opravdu fungují ty kotníky v ledové vodě? Zkusil bych to ale moc tomu nevěřím :// jinak super článek, některé tipy úspěšně používám

 17. julča says:

  Mně funguje jiná metoda: Jste u moře krásně si to užíváte a nejdnou vidíte modrý kopec (barva je důležitá). Jdete pomaličku k němu a pod kopcem stojí člověk: je zády k Vám. Ten člověk se pomaličku rozejde a Vy ho následujete. Ale neptejte se mě co je na kopci ještě nikdy jsem tam nedošla.

 18. Melkus says:

  Kotníky v ledové vodě, to je na pomočování se ne?
  Mě nejlíp pomáhají špunty v uších (pořádné, ne ten nesmysl z pěny) a stáhnout si noční čepec až k nosu + pokud to jde, tak nějaké příjemné mylšenky. A pokud to nejde tak reverzní psychologie - ještě to vydržíš, no problem, nemusíš spát…

 19. veverka says:

  To co jsem si tady přečetla tak se mi to stalo.Ale když jdu spát tak srdce mi buší a mám strach,a říkám si : Co když neusnu,co budu dělat.Vždycky usnu za 3 h.
  A když se podívám na hodiny tak mám strach,ani nevím z čeho,prostě se bojím.A když jdu k někomu spát tak se taky bojím jestli neusnu.A vždycky se ptám :ty už jdeš spát? No a jeto bojím se. Tak se tě ptám : proč se mi tohle stává,jak se toho mám zbavit????

 20. Zelcko007 says:

  Asi nejvíce, když nemůžu usnout mi pomaha už zmíněné příběhy v hlavě. Mám ráda fantastické knihy a filmy, takže já mám vyzkoušeno, přečíst si 1-2 kapitoly nějaké knihy nebo shlédnout část nějakého filmu a moje fantazírování mě tak odrovná že spím klidně po 1/2 litru coly a 3kávách

 21. Natan says:

  čau mám jednu radu když du spát a nemuzu usnout tak mi pomůže na něco myslet třeba na to že jste spiderman a takovihle věci

 22. Hagar says:

  No .. a mně nepomáhá nic. Když nemůžu spát tak většinou nespím. Ještě jsem nezkusila tu marihuanu, ale to je z mého pohledu velká zoufalost. Ale já jsem hodně zoufalá..
  A přesně jak někdo píše o tom strachu - bojím se jít do postele, bojím se, že zase nebudu spát. Ne, že budu dlouho čekat než usnu, ale že neusnu, prostě neusnu a nespím. Někdy mezi 2-4 to vzdám a jdu si číst nebo si pustím film a ráno v 6 hurá do práce!

 23. Pokud jsi to ještě nezkusila, obrať se na lékaře.

 24. Tomáš says:

  Já jsem křesťan a modlím se před spaním. Vždy když se zapomenu pomodlit tak prostě nezaspím a jakmile si na to vzpomenu že jsem se nepomodlil tak se pomodlím a během deseti minut potom zaspím.

 25. Veru says:

  Mě pomáha čteni knížek,ale musí bejt macatý pak mám pocit že to snad nikdy nedočtu a voala probudim se druhy den u nedočtený další patý ztránky.Jo a musí se číst při menšim světle pak se oči rychleji unavěj. Du nato:-)

 26. madgi says:

  Mám problém usnout většinou když jdu brzo spát prostě si reknu že musím brzo ráno vstát a jdu třeba o půl 10 spát a třeba až do 2 nespim:/je mi 13 let a jsem holka,pak mám ráno natekly oci a vypadám jakokdybych si něco dala

 27. Pernikar says:

  dejte si snuru a nespete !

 28. Ája says:

  já u televize klidně usnu, ale u pc ne… :D

 29. šárka says:

  dám si mléko teplé a z medem a spim jak dudek :D skus to taky snad ti to pomuze:DD

 30. Kristýna says:

  Opravdu suprové rady :) To s tou vanou jsem nikdy neslyšela :D :)

 31. Tina says:

  Kdyz jsem byla mala, babicka mi povidala pribeh, ktery se ma procitovat a opravdu mi to pomaha…uz si presne nepamatuji jak je to, ale nejdriv jdete do velkeho kopce, jste zadychani, zpoceni…uz nemuzete, vylezete na kopec a tam stoji hrad. Vejdete dovnitr a tam je krasna konurka. V ni je truhla, otevrte ji na nahazejte tam vsechny starosti, zamknete ji a a vejdete do dalsi mistnosti, tam je dalsi truhla, nachazite tam vsechno ostatni a zavrete ji na nekolik zamku. Vyjdete z hradu, a tam je krasna zahrada…vsude voni ruze a je vam dobre. Projdete zahradou a jste na plazi, lehnete si na ten krasne hrejivy pisek a voda se vam prehoupne pres kotniky a smyje z vas to spatny…prijde dalsi vlnka a ta vam dosahne az k pasu a smyje to vsechno osklivy, dalsi vlna se vqm prehoune az pres krk a smyje z vas ten zbytek toho spatneho…je vam dobre, pisek vas hezky hreje, slunicko sviti…a chce se vam spat…zaviraji se vicka a vy pomalu usinate…
  Vetsinou usnu na plazi.

 32. Marek says:

  Sou to klasické návody ale znám ten nejlepší lék na světě.Ten kdo má velké problémi se spaním tak mu to pomůže ale jen v případě že pokaždé před spánkem si zakouří marihuanu .Když to bude přes spánkem tak to člověka nijak neovlivní spíše naopak bude zdravější mít chut k jídlu zlepší se mu dýchání bude se uzdravovat rychleji a podobné další skvělé vlastnosti.Ale na spánek to funguje nejlépe lepší než léky který vymývají mozek.A dělají se z ropy.;) doporučuju a píšu to jen proto že ted svojí medicínu nemám a rád bych spal.

 33. David says:

  Marihuana je dobra naspani ale dat si na spani indoor to je asi nejlepsi potom spite a ani nevite ze spite

 34. pepa says:

  Já usnu jen nam rovným povrchu a musím zavřít oči a soustředit se na jedno misto

 35. vendy says:

  Ja zkusila vse mozne a nemozne … nefunguje nic …

 36. tereza says:

  ahoj mě je taky 11 a nemůžu usnout dva dny mamka už spí :(

 37. anezka says:

  Nemuzu spat píšu z noci prostě mi to nejde. Nejak se mi promitaji hrozné sny v hlavě,je mi 10 a vzdycky usnu po nejak 37 minut . Ale verte mi je to hrozný.

 38. Pavel says:

  Anežko, zkus chodit spát každý den stejně a když to nejde, dělat nějakou únavnou činnost - pomaluv, v tichu a klidu. Třeba číst si nudnou knížku.

 39. Pičíz, bičíz! says:

  :-)

 40. KaktuSs005 says:

  Nemůžu v klidu spát už asi půl roku. Kámoši mi říkají, že mám prostě vypnout. Ale mně prostě nejde vypnout. Hlavou se mi honí tolik věcí, že nedokážu na nic nemyslet. A když už jo, tak myslím na to, že nemám na nic myslet. Někdy neusnu ani když jsem pořádně unavená, ale pořádně unavená jsem málokdy.

 41. Chaney43 says:

  HORKÉ MLÉKO A MED, HORKÉ MLÉKO A GRANKO ASI 5 LŽIČEK, PIVO A SANVAL :-) M.

 42. Bossy says:

  Nejlepší je otevřít si okno, vyvětrat si postel, mezitím si vypít horkej čaj a pak jsi jít lehnout do vyvětrané postele :) pomaha to např když je den před vánocema nebo když nemužu spát :D za skoušku nic nedáte ;)

 43. anezka says:

  Mě teť pomaha když myslím třeba na zmrzlinu jak proní du jak si ji kupuju;-) :-):-> :-D :-P

 44. Luc says:

  No, mě je 13 a když jsem byla malá, tak si moje fantazie vytvořila něco jako 2 průvodce a před usnutím jsem pokaždé myslela na nějaké místo, kde by ti 2 mohli pracovat a jak by na to reagovali. Dnes chodim na gympl a než usnu, tak se mi promítne něco jako vzpomínky-spousta snímků z uplynulého dne. .. Bohužel, když je kulatý měsíc, ať jsem unavena sebevíc, prostě neusnu i když musím vstávat někdy v 5, někdy v 6…A tyhle rady mi opravdu nepomohly.

 45. vendy says:

  Pomaha prasky na spani a da se to koupit v lekarne bez predpisu a nebo co me opravdu pomaha je sex pred spanim =D

 46. monča says:

  Fakt zajímavý rady já nemůžu usnout tak sem to začla googlit a našla sem toto fakt zajímaví ale nevím co mám dělat když ležím v posteli a nemůžu usnout :(

 47. Salámek says:

  Je mi 14 let a zadne z tech rad mi nepomohli :/ jsem clovek co muze byt 3 dny vzhuru bez zadneho cofeinu atd.. nijak me neboli oci a necitim se unavenej.
  Kafe se mi hnusi a energeticky napoje nepiju.
  Kdyz uz po tech par dnech usnu tak spim maximalne 6 hodin, tak bych se chtel zeptat jestli je to nejaka vada a jestli 14 letymu
  klukovi prodaj prasky na spani?

 48. Madla says:

  Ahoj, mně hodně pomohlo feng shui, do té doby jsem s dobrým spaním také bojovala.
  https://mandlovamadla.wordpress.com/

 49. Borůvka says:

  Je mi 16 a nemůžu spát skoro každej den, protože pořád na něco myslím a nejde to přestat..ani za kamion žrádla bych prostě nepřestala :D dřív to bylo kvůli stresu a nízkýmu sebevědomí a takovejm věcem…prostě jsem nebyla šťastná a pořád mě něco trápilo, ale teď jsem šťastná, mám nádhernej vztah a jsem spokojená ale vždycky když jdu spát tak mám v hlavě milion píčovin…doslova prostě úplně stupidní myšlenky jako třeba co si myslí plyšáci nebo jak mě má kdo rád, zpívám si moje vymyšlený smysl postrádající písničky a přemýšlím nad věcma jako by to byli lidi a i se k nim tak normálně každej den chovám…teď nevím jestli semnou není něco v pořádku nebo jsem jenom tak moc praštěná :D občas si zahulím ale nejsem závislá prostě jen když mám chuť nebo mě zavolaj kámoši, ale nedávno to zjistila mamka a teď mě dost hlídá takže nemůžu hulit a od tý doby zase nemůžu spát :/ respekt tomu kdo to dočte do konce, když tak napište co si o tom myslíte..:D

 50. Hmm says:

  Ahoj lidičky. Podle mě je nejlepší ve čtyři hodiny odpoledne si pořádně zaposilovat. Nohy, ruce, břicho to je jedno co ale když hodně zaberete a unavíte svaly spí se vám opravdu dobře. A přece dvě mouchy jednou ranou…

Napiš komentář

Pokud máš co říct, napiš svůj názor nebo komentář. Případně se neboj opravit chybu na stránce nebo jakoliv sám přispět.

(c) 2008 Pavel Zbytovský — for updated microsite see www.zby.cz